ROZHODNUTO. SLUČUJEME ŠKOLY, PLATÍME NEPEDAGOGY

Malá i velká novela školského zákona byly schváleny v obou komorách parlamentu. V praxi to především znamená, že kraje a obce vč. Liberce musejí od roku 2026 převzít financování nepedagogických pracovníků v MŠ a ZŠ a do tří let sloučit všechny školy, které nedosahují nejméně 180 dětí/žáků. Od příštího roku začnou rovněž platit restriktivní pravidla ohledně odkladů povinné školní docházky.
Od 1. ledna 2026 už nebude kuchařky, školníky či administrativní a IT personál v našich mateřských a základních školách a také v DDM Větrník platit stát (MŠMT), ale statutární město Liberec. Stát nám sice pošle na nepedagogické pracovníky peníze, nikdo ale neví, jestli budou na samotný rozjezd stačit. Co ale víme přesně, že jakékoli další navyšování platů těchto pracovníků už půjde čistě z kapsy města. A nejde o žádný pakatel, ale o cca 200 miliónů korun, které do Liberce na nepedagogy přicházejí. Když už, měl nám stát "nadělit" i pedagogy, abychom jako zřizovatel měli kompetence i v samotném vzdělávacím procesu. Takto nadále zodpovídáme jen za provoz a vzdělávání zůstává státu/ČŠI.
Druhou velkou změnou je slučování škol, které ve třech po sobě následujících letech nedosáhnou počtu alespoň 180 dětí/žáků. V Liberci se tato úprava dotkne se vší pravděpodobností všech aktuálně 29 samostatně zřizovaných mateřských škol, které se tak budou muset sloučit buď vzájemně mezi sebou, nebo s vybranými základními školami, jako je tomu třeba už nyní v případě MŠ a ZŠ Barvířská či MŠ a ZŠ Ostašov. Možný je samozřejmě i mix obou způsobů. V rezortu školství již máme některé modely připraveny, samotné detaily celé konverze jsou ale mnohem složitější, než může tento text pojmout. Nemáme ze slučování radost, ale dáme to, aby to mělo smysl a přineslo aspoň nějaká pozitiva.
Konečně třetí velkou úpravou je zrušení odkladů nástupu do 1. třídy ZŠ jako celku. Odložený nástup už bude možný jen ze zdravotních důvodů, nikoli kvůli školní nezralosti či z důvodů sociálních. Bude to znamenat, že ve dvou po sobě následujících letech přibude do našich prvních tříd více dětí než obvykle, což intenzivněji zatíží zejména pedagogy. Jen pro zajímavost, letos na odkladech zůstalo asi 180 dětí, tedy zhruba o třetinu méně než loni.
Školské novely ale přinášejí i žádoucí věci, které by měly pomoci vzdělávání zlepšit. Zejména se jedná o posílení odborných pozic sociálních a speciálních pedagogů a školních psychologů a také asistentů, kteří by měli v 1. třídách pomoci vyrovnávat deficit s očekávaným větším počtem nezralých dětí. Malá novela také zavádí slovní hodnocení místo známkování v prvních dvou třídách 1. stupně ZŠ a zamezuje možnosti opakování 1. třídy. Tady palec nahoru!
Ivan Langr, náměstek primátora