STÁT CHCE SLUČOVAT ŠKOLY. PRÝ TO BUDE VÝHODNÉ

02.09.2024

Na méně než polovinu by mohl v Liberci po 1. lednu 2026 klesnout počet mateřských a základních škol. Stát totiž chce zákonem nařídit sloučení těch škol, které mají pod 200 dětí/žáků. V našem městě se to v takovém případě bude týkat všech mateřských škol, s výjimkou jedné. MŠMT přitom definuje 14 výhod, které to prý přinese. Z velmi dobré znalosti školské praxe ale vidím maximálně dvě. A to je na tak velkou změnu zoufale málo.

V současné době město zřizuje 53 mateřských a základních škol; pokud změna školského zákona projde, dostaneme se slučováním nanejvýš na 25. Máme přitom dvě možnosti – buď navzájem slučovat MŠ, nebo integrovat ZŠ se vždy geograficky nejbližšími mateřinkami (kombinace obou přístupů je spíš diskutabilní). Výsledkem budou v obou případech velké školské organizace, často lokálně velmi rozsáhlé a nesourodé, jejichž každodenní řízení bude pro osobu jediného ředitele – právně i eticky zodpovědného za vše, co se ve školách šustne – v lepším případě nesnadné, především pak administrativně, časově i mentálně mimořádně náročné. Lidsky zabijácké.

MŠMT ve slučování vidí 14 výhod, mj. snížení administrativy, zlepšený systém zápisů, zvýšení prostoru pro pedagogický leadership, sdílení pozic i nákupů atd. Upřímně, některé deklarované přednosti jsou skutečný nesmysl a pouhá úřednická teorie. I špatnému řediteli, který nechá jednotlivá pracoviště mateřinek běžet jako dosud a bude starat pouze o svou ZŠ, vzroste administrativa minimálně v násobném počtu zápisů i vyřizováním zmnožených stížností rodičů (taková je realita); dobrý ředitel, který bude o nový celek opravdu pečovat a rozvíjet, se ve své funkci jednoduše utaví. Aniž by měl jakýkoli prostor pro to, co by mělo být jeho prioritou, tedy pedagogické vedení školy (to je ten dokola skloňovaný leadership).

Z návrhu zákona a jeho komentáře pro vládu je patrné, že MŠMT bylo evidentně vedeno snahou slučovat hlavně ZŠ, a tím významně ušetřit finance ze státního rozpočtu, a že vzájemné slučování ZŠ a MŠ je jen vedlejší produkt s výrazně negativním důsledkem. Sám vidím jen dva plusy takového slučování – snazší přechod dětí z MŠ do ZŠ (ale pozor na to, že spádové obvody ZŠ a MŠ nebudou v územním souladu, to v praxi není možné!) a celkově nižší počet škol, s nimiž bude pracovat zřizovatel (pěkné, ale umíme v pohodě uřídit a rozpočtovat všech 53, kvůli tomu MŠMT dělat změnu nemusí). Všechny ostatní "výhody" snese jen papír, nikoli už terén. Skutečnou perlou komentáře MŠMT je poznámka, že nižší počet potřebných ředitelů škol bude mít za následek jejich vyšší dostupnost a větší výběr mezi uchazeči v konkurzech. Prorokuji, že počet kandidátů na ředitele takových administrativních kolosů spíš ještě poklesne. Být ředitelem školy je totiž už dnes řehole. A pokud se v Liberci shodneme na sloučení ZŠ a MŠ, nevzejde z toho pro nás ani tak nic – ředitelky sloučených MŠ těžko budou aspirovat na vedení ZŠ. 

Ivan Langr, náměstek primátora